B71949S-230/460T, Centrifugal Commercial Pump, 15Hp, 1750 RPM, 230/460V, 3 Phases , 60Hz, 600 GPM
Frais de livraison calculés lors du paiement.
shipping
Estimation des frais de livraison
Description
KEY FEATURES
Model / Part Number: B71949S
Product Type: Centrifugal Commercial Pump (Berkeley B-Series)
Horsepower: 15 HP
Motor Voltage: 230 / 460 V
Frequency: 60 Hz
Phase: 3-Phase
Speed: 1800 RPM
Connection at Discharge: 3 × 4 inches flanged
Pump Design: Close-coupled, end suction centrifugal
Performance Range: Up to 730 GPM (best operation around 600 GPM)
Construction Options: Cast iron casing, silicon bronze impeller, mechanical shaft seal
Installation: Surface mount – flooded suction required
Dimensions (L × W × H): 12.36 × 10 × 23.8 in