I51BP240G00001K00S, i510 protec, NEMA 1 / IP20, 4kW, 5Hp, 3ph 480/600V, Standard I/O, no safety technology, no extension box, LCD Keypad
Shipping calculated at checkout.
shipping
Estimate shipping
Description
KEY FEATURES
Product Name: i510-P4.0/600-3
Product Group / Series: VFDs, i510 protec
Power (Heavy Duty): 5 HP / 4 kW
Power (Light Duty): 7.5 HP / 5.5 kW
Voltage: 3 AC 480/600 V
Rated Output Current: 6.1 A
Frequency: 60 Hz
Output Frequency (max): 599 Hz
Mounting / Design: Wall
Degree of Protection: IP20
Ambient Temperature: 40 °C
Efficiency Mode: Reduced overload 120 %
Dimensions (H×W×D): 8.25 × 3.94 × 4.38 in (209.6 × 100 × 111.2 mm)
Weight: 2.9 lb (1.33 kg)
Approvals / Conformity: UL, CE, RoHS, UKCA
Encoder Input: Yes, incremental HTL (integrated)
Analog I/O: 2 inputs / 1 output
Digital I/O: 5 inputs / 1 output
Relays: 1
Control Supply: 24 V option for control unit and electronics
Memory Module: Included, required for operation
Robust and trusted, the i510 protec variable frequency drive (VFD) is purpose-built to be mounted outside the control cabinet or close to the motor. A focus on low cost and simple functionality in the power range of 0.5 to 15 hp (0.37 to 11 kW), makes this reliable drive the right solution in various applications.