RW27-2D3-D063, Overload Relay, 3/p, 4-6.3A, USED ONLY FOR CWB
Shipping calculated at checkout.
shipping
Estimate shipping
Description
KEY FEATURES
Reference: RW27
Mounting Type: Direct
Mounting Configuration: 2D
Current Range: 4 – 6.3 A
Number of Poles: 3
Contactor Model: CWB9-38
Rated Insulation Voltage (UL): 600 V
Rated Insulation Voltage (Ui): 690 V
Rated Operational Frequency: 25…400 Hz
Maximum Operating Frequency: 15 ops./h
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 6 kV
Short Circuit Protection with Fuses: 6 gL/gG
Max. Fuse (Type 2 Coordination): 16 gL/gG
Suitable for DC Loads: Yes
Degree of Protection – Auxiliary Terminals: IP20
Degree of Protection – Main Terminals: IP10
Width: 45 mm / 1.77 in
Height: 72 mm / 2.83 in
Depth: 82 mm / 3.23 in