MTR-344FDCH-56N, 3/4Hp, 1800 RPM, 115/230V, 1Ph, 60Hz, TEFC, 56NYZ, Rolled Steel, Removable Base, Manual Overload, IP55 - 1/2INCH DIA SHAFT WITH FLAT -
Shipping calculated at checkout.
shipping
Estimate shipping
Description
KEY FEATURES
Model Number: MTR-344FDCH-56N
Horsepower: 3/4 HP (0.56 kW)
Phase: 1 – Single Phase
Speed: 1800 RPM
Voltage: 115 / 230 V – 60 Hz
Frame: 56NYZ – Rolled Steel
Mounting: Universal (Feet or C-Flange) – Removable Base
Enclosure: TEFC – IP55
Shaft: 1/2" Diameter with Flat
Application: Farm Duty & General Purpose
Service Factor: 1.15
Insulation: Class F – B Rise – Ambient 40 °C – 1000 m Altitude
Bearings: Oversized DE – Double Shielded Ball Bearings – Lithium Grease -25 °C to 175 °C