MPW40-3-U032, Manual Motor Protector, 40A, 25-32A Overload Setting Range, 3-Pole, Screw Terminal, Rotary Handle, IP20, 12428131
Shipping calculated at checkout.
shipping
Estimate shipping
Description
KEY FEATURES
Reference: MPW40
Device Type: Motor Protective Circuit Breaker / Manual Motor Protector (MMP)
Maximum Rated Current (Ie): 40 A
Thermal Overload Setting Range: 25 – 32 A
Number of Poles: 3 Pole
Rated Operational Voltage (Ue): Up to 690 V
Rated Frequency: 50 / 60 Hz
Short-Circuit Release: Fixed at 13 × Iemax
Utilization Category (IEC 60947-2): Category A
Utilization Category (IEC 60947-4-1): AC-3
Tripping Class: Class 10
Phase Failure Sensitivity: Yes
Overload Protection: Yes
Trip Test & Trip Indication: Yes
Degree of Protection: IP20
Maximum Operating Frequency: 15 operations/hour
Dimensions (H × W × D): 97 × 45 × 98 mm (3.82 × 1.77 × 3.86 in)