MPW40-3-D063, Manual Motor Protector, 40A, 4.0-6.3A Overload Setting Range, 3-Pole, Screw Terminal, Rotary Handle, IP20
Shipping calculated at checkout.
shipping
Estimate shipping
Description
KEY FEATURES
Reference: MPW40
Device Type: Motor Protective Circuit Breaker / Manual Motor Protector (MMP)
Maximum Rated Current (Ie): 40 A
Overload Setting Range: 4.0 – 6.3 A
Number of Poles: 3 Pole
Rated Operational Voltage (Ue): 690 V
Rated Frequency: 50 / 60 Hz
Short-Circuit Release: Fixed at 13 × Iemax
Tripping Class: Class 10
Overload Protection: Yes
Phase Failure Sensitivity: Yes
Trip Indication: Yes
Utilization Category (IEC 60947-2): Category A
Utilization Category (IEC 60947-4-1): AC-3
Degree of Protection: IP20
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 6 kV
Maximum Operating Frequency: 15 operations/hour
Dimensions (H × W × D): 97 × 45 × 98 mm