MPW40-3-C063, Manual Motor Protector, 40A, 0.40-0.63A Overload Setting Range, 3-Pole, Screw Terminal, Rotary Handle, IP20
Shipping calculated at checkout.
shipping
Estimate shipping
Description
KEY FEATURES
Model Number: MPW40-3-C063
Device Type: Manual Motor Protector (MMP)
Series: MPW Series
Amp Rating: 40 A
Overload Setting Range: 0.40 – 0.63 A
Poles: 3 Pole
Voltage Rating: Up to 690 V
Trip Curve: MMP – Manual Motor Protector
Short Circuit Protection: Fixed short-circuit release at 13 × Iu
Short Circuit Capacity: Up to 100 kA @ 480 VAC / 50 kA @ 600 VAC
Phase Loss Protection: Yes
UL Rating: Type E Self-Protected Combination Starter
Enclosure Rating: IP20
Operating Handle: Rotary Handle
Connection Type: Screw Terminals
DC Rated: Yes
Ambient Temperature Compensation: −20°C to +60°C