CWB40-11-30D24, 40A, 230V, 50/60Hz, IP20
CWB40-11-30D24, 40A, 230V, 50/60Hz, IP20 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Estimate shipping
Please correct the following errors:
Description
Description
- Rated Insulation Voltage Ui (IEC 60974-4-1): 1000 V
- Rated Insulation Voltage Ui (UL, CSA): 600 V
- Rated Operational Frequency: 25 Hz - 400 Hz
- Mechanical Lifespan (AC/DC): 6 million
- Electrical Lifespan AC3: 1.6 million
- Degree Protection Main Terminal: IP10
- Degree of Protection IP (Control Circuit): IP20
- Rated Current: 40 A
- Rated Current AC4: 18.5 A
- Rated Current AC1: 60 A
- Rated Operational Voltage Ue (IEC 60947-4-1): 1000 V
- Rated Operational Voltage Ue (UL/CSA): 600 V
- Height: 115 mm (4.53 in)
- Width: 54 mm (2.13 in)
- Depth: 120.7 mm (4.75 in)
- Weight: 0.91 kg
- Main Contact: 3 NO
- Control Voltage: 230V 50/60Hz